Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Vancouver

list 13, 2015 at 9:24 am

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Vancouver

W niedzielę 8 listopada 2015, miały miejsce obchody Narodowego Święta Niepodległości, które przypada na dzień 11 listopada.  Uroczystość zorganizował Kongres Polonii Kanadyjskiej okręg BC wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver.

Po mszy świętej w intencji ojczyzny, w parafii św. Kazimierza, uczestnicy obchodów zgromadzili się w sali Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Vancouver, aby uczestniczyć w celebrowaniu 97. rocznicy odzyskania niepodległości.

Wniesiono sztandary organizacji i odśpiewano hymny kanadyjski i polski, po czym minutą ciszy uczczono pamięć bohaterów, którzy wywalczyli nam niepodległość i prawo do samostanowienia.  Polska dzięki ich poświęceniu odzyskała suwerenność i tożsamość narodową.

8 listopada 2015 SPK 05

W wielkim skupieniu zebrani wysłuchali proboszcza parafii św. Kazimierza, ks.  Sławomira Obłąka, w modlitwie za ojczyznę.

Prezes KPK okręg BC Iwona Świątczak serdecznie powitała zacnych gości m.in. Piotra Sosnkowskiego (syna generała Kazimierza Sosnkowskiego) i Jerzego Pławskiego (syna komandora Eugeniusza Pławskiego).

Kilka słów na okoliczność obchodów wygłosili Konsul Generalny RP w Vancouver Krzysztof Olendzki oraz radna zarządu miasta Vancouver Andrea Reimer.

Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Vancouver Elżbieta Skrzymowska odczytała list prezesa Zarządu Głównego SPK w Kanadzie Andrzeja Ruty, skierowany do zebranych.

8 listopada 2015 SPK 49

Ambasador Tytularny Rzeczypospolitej Polskiej / Konsul Generalny RP w Vancouver Krzysztof Olendzki odznaczył trzy osoby zasłużone dla Polonii.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności polonijnej, za promowanie polskiej kultury oraz za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej otrzymał Andrzej Manuski.  Obejrzyj ceremonię.

Złote Krzyże Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczono Ryszardowi Wrzaskale za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu polskiej kultury muzycznej oraz  Jerzemu Kuśmidrowi za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych oraz za rozwijanie  polskiego żeglarstwa w Kanadzie.

Sylwetki odznaczonych przedstawiła aktorka Teatru Polskiego Vancouver Elżbieta Kozłowski wspólnie z Allanem Rudzkim, studentem Kwantlen Polytechnic University.

Z okazji 20-lecia istnienia Polskiego Klubu Żeglarskiego w Vancouver, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg BC Iwona Świątczak wręczyła okolicznościową plakietkę Januszowi Król.

Dużą ciekawość wzbudził krótki film animowany o historii Polski oraz wystawa zdjęć „Tropem wilczym” poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych, przygotowana przez Klub Gazety Polskiej.  Kilka słów na ten temat przekazał zebranym pan Zdzisław Radomski.

8 listopada 2015 SPK 54

Część artystyczną wypełniły tańce ludowe, patriotyczne wiersze i piosenki.  Zaprezentowali się: para taneczna z zespołu Pieśni i Tańca „Polonez” – Emilia Krupa i Paweł Niemirski, dzieci z sobotniej szkoły polskiej w Surrey, aktor i prezes w jednej osobie Teatru Polskiego Vancouver pan Ryszard Kopplinger w pięknym patriotycznym utworze oraz chór „Na polską nutę” pod dyrekcją Bohdana Siedleckiego, który zakończył tę doniosłą uroczystość.

8 listopada 2015 SPK 10

8 listopada 2015 SPK 58

8 listopada 2015 SPK 61

 

Tu jest relacja Jerzego Kuśmidra z uroczystości w “Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów”