Benedykt XVI abdykuje

Świat luty 11, 2013 at 5:07 pm

Benedykt XVI ogłosił w poniedziałek nieoczekiwanie podczas konsystorza w sprawach kanonizacyjnych, że ustąpi 28 lutego o godzinie 20.  To pierwsza taka decyzja od ponad 700 lat. Oznacza to, że wyborem jego następcy będzie musiało zająć się konklawe.

- Wiadomo też, kiedy mniej więcej zostanie wybrany następca Benedykta XVI.  – Nowy papież zostanie wybrany przed Wielkanocą – poinformował rzecznik Watykanu Gregory Burke.  – Ponieważ nie doszło do śmierci papieża, nie ma potrzebny ogłaszania tradycyjnej 9-dniowej żałoby – dodał.

Zdaniem watykanistów, konklawe, podczas którego zostanie wybrany nowy papież, może odbyć się około 20 marca.

Joseph Alois Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w miasteczku Marktl am Inn w Bawarii, jako najmłodsze dziecko policjanta Josepha i Marii Ratzingerów, pochodzącej z Południowego Tyrolu.

Dzieciństwo i młodość spędził w Traunstein nieopodal granicy austriackiej. Pod koniec drugiej wojny światowej, w 1945 roku został wcielony jako pomocnik w artylerii przeciwlotniczej. W latach 1946-1951 studiował filozofię i teologię we Fryzyndze i Monachium. W 1951 roku Joseph Ratzinger przyjął święcenia kapłańskie.

Benedykt XVI jest 265. papieżem i pierwszym wybranym w tym tysiącleciu. Przed wyborem na Stolicę Piotrową, 19 kwietnia 2005 roku, był prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Zalicza się go do ścisłej czołówki współczesnych teologów.