Odszedł od nas Człowiek Wielkiego Serca – Ludwik Niemczyk

Polonia sty 4, 2013 at 6:54 pm

 

Ludwik Niemczyk zmarł 4 stycznia 2013 o godzinie 6 rano w The Salvation Army Rotary Richmond Hospice.

Trumna z ciałem Ludwika Niemczyka zostanie wystawiona na widok publiczny

11 stycznia 2013 (piątek) w godzinach 15:00 – 17:00

w Richmond Funeral Home przy 8420 Cambie Road (Richmond).

Ludwik Niemczyk, powstaniec warszawski, najprawdziwszy bohater; urodził się 14 sierpnia 1921 roku w Warszawie.

Tuż po II wojnie światowej Ludwik Niemczyk przeprowadził przez granicę wiele osób i zapłacił za to wysoką cenę.  To byli ludzie poważnie zaangażowani w AK, poszukiwani przez władze bezpieczeństwa.  Łączył rozbite przez wojnę rodziny, wielu ludzi zawdzięcza mu życie.  Pan Ludwik nie o wszystkim chciał mówić.  Przez skromność.  Nie oczekiwał nigdy pochwał ani medali.  Wszystko robił z poczucia obowiązku i zwykłej ludzkiej dobroci.

Po aresztowaniu Ludwik przeszedł gehennę – w śledztwie, a potem w więzieniu.  Kiedy na mocy amnestii w roku 1951 wychodził na wolność, jeszcze przed bramą więzienia był pewien, że spróbuje ucieczki za granicę.  W stalinowskiej Polsce nie widział dla siebie miejsca.  Jego ucieczka należy do najbardziej spektakularnych.

Od lat mieszkał w Kanadzie, gdzie za codzienną pracę pielęgniarza i rentgenologa w szpitalu dla Indian, w dowód wdzięczności obdarzono go przydomkiem “Dobry Człowiek”.

Ludwik Niemczyk był bratem dwóch znanych, nieżyjących już także artystów: Wacława Niemczyka – skrzypka i Leona Niemczyka – aktora.

Żegnamy słynnego kuriera – tytułowego bohatera “Kuriera”, jednego z odcinków serialu telewizyjnego TVN z cyklu “Wielkie ucieczki”.  Człowieka, który dzielił się z nami swoim ciepłem, przyjaźnią, serdecznością i niezwykłymi wspomnieniami.