Ponad 900 tys. Jeepów do warsztatu

Series list 9, 2012 at 11:35 pm

Koncern Chrysler będzie naprawiać ponad 919 tys. aut Jeep Grand Cherokee i Jeep Liberty, w którym samoczynnie może się uruchomić poduszka powietrzna.

Akcja napraw obejmie auta Jeep Grand Cherokee wyprodukowane od 1 sierpnia 2001 r. do 16 maja 2003 r. oraz auta Jeep Liberty wyprodukowane pomiędzy 1 sierpnia 2001 r. i 16 maja 2003 r. – poinformowała amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA).
Agencja poinformowała, że w tych autach może dojść do zwarcia w komputerze decydującym o uruchomieniu poduszek powietrznych, a wtedy samoczynnie mogą się napełnić przednie i boczne poduszki. W czasie śledztwa podjętego w zeszłym roku NHTSA wykryła 215 przypadków samoczynnego uruchomienia poduszek powietrznych w tych Jeepach. Spowodowało to 81 niedużych obrażeń u ludzi. NHTSA ostrzega, że ten defekt może doprowadzić do wypadku, ale dotąd nie stwierdzono takiego przypadku. Zanotowano natomiast przypadki samoczynnego uruchomienia napinaczy pasów bezpieczeństwa, co powinno się zdarzyć tylko w razie kraksy.

W czasie naprawy Chrysler będzie montować gratis elektryczny filtr w komputerze sterującym wyzwalaniem poduszek powietrznych.

Około 775 tys. Jeepów wymagających naprawy sprzedano w USA, kolejne 49 tys. sztuk w Kanadzie i 22 tys. sztuk w Meksyku. Poza Ameryką Północną Chrysler sprzedał ponad 103 tys. takich Jeepów.

Awaryjne urządzenie zamontowano w Jeepach w czasach, kiedy Chrysler należał do niemieckiego koncernu Daimler. Od trzech lat strategicznym akcjonariuszem Chryslera jest włoski Fiat.