Silne trzęsienie ziemi o sile ponad 7 st. u zachodnich wybrzeży

Series paźd 28, 2012 at 6:26 am

Silne trzęsienie ziemi o sile 7,7 st. w skali Richtera wystąpiło w sobotę (27 października 2012) o godzinie 20:04 u zachodnich wybrzeży Kanady – poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne USGS. Nie ma doniesień o ofiarach czy zniszczeniach.

Centrum wstrząsów znajdowało się w prowincji Kolumbia Brytyjska, w odległości 123 kilometrów na południowy zachód od miasta Prince Rupert (Haida Gwaii Region) i na głębokości 10 km – dodał USGS.  To zamieszkany przez około 5 tys. osób archipelag 150 wysp, znany także pod miejscową nazwą Haida Gwaii. Plemię Haida to 45 proc. jego ludności.

Służby kanadyjskie uznały wstrząsy za nieco słabsze i zmierzyły ich siłę na 7,1 st. w skali Richtera. “Odczuwano je w dużej części Kolumbii Brytyjskiej, w tym na Wyspach Królowej Charlotty, w Prince Rupert, Quesnel i Houston. Jak na razie nie było doniesień o szkodach” – podała agencja Earthquakes Canada.

Według świadków trzęsienia nie odczuwano w Victorii i Vancouver, największych ośrodkach miejskich regionu.

Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku podało, iż nie spodziewa się zagrożenia. Lokalne służby kryzysowe nie wykluczają niewielkiego tsunami i wydały ostrzeżenie dla położonych u wybrzeży regionów Alaski i Kolumbii Brytyjskiej.