Dzieci urodzone latem mają małe szanse zostać prezesami

Series paźd 27, 2012 at 5:54 pm

Dzieci urodzone w czerwcu i lipcu mają najmniejsze szanse na objęcie kierowniczych stanowisk w dużych firmach – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej (UBC).
Okazuje się bowiem, że wśród szefów firm z listy pięciuset największych przedsiębiorstw klasyfikowanych przez agencję ratingową Standard&Poor’s, tylko 6,13 proc. urodziło się w czerwcu, a jeszcze mniej, bo 5,87 proc. – w lipcu.  Z kolei urodzeni w marcu stanowią 12,53 proc. szefów największych firm, a urodzeni w kwietniu – 10,67 proc. – podał uniwersytet w komunikacie.
Współautor badania profesor Maurice Levi z Sauder School of Business na UBC wyjaśniał zależność między datą urodzenia a powodzeniem w karierze zasadą określania wieku szkolnego w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.  Dzieci urodzone latem należą do najmłodszych w klasie, a dzieci urodzone wczesną wiosną – do najstarszych.  Dzieci starsze są dojrzalsze emocjonalnie i intelektualnie, wykorzystują więc tę przewagę w szkole.  Przyzwyczajenie do sukcesu i wiara we własne siły pozostają na całe życie.
Z drugiej strony autorzy opracowania wskazali, że także i takie pozornie błahe czynniki powinni brać pod uwagę ci, którzy określają zasady działania systemów edukacyjnych.  Levi wskazuje na rolę nauczycieli w np. zachęcaniu młodszych dzieci do zabierania głosu, odpowiadania, czynnego uczestniczenia w klasowych zajęciach.
Badacze z Vancouver przeanalizowali dane dotyczące szefów firm z listy S&P za lata 1992-2009. Pełne wyniki badania zostaną opublikowane w grudniu br. w piśmie “Economics Letters”.