Obchody Święta Wojska Polskiego w Vancouver

Series sier 21, 2012 at 3:00 am

W niedzielę, 19 sierpnia 2012, obchodzono w Vancouver uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego (Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej).

W hołdzie dla poległych żołnierzy, odprawiono uroczystą mszę świętą w kościele św. Kazimierza.  W siedzibie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów spotkali się zaproszeni goście, wśród których mieliśmy zaszczyt spotkać aktualnych jubilatów m.in. 93-letniego Henryka Radziszewskiego, 91-letniego Wiktora Wierzbickiego oraz 91-letniego Ludwika Niemczyka.

Swoją obecnością zaszczycili również ks. proboszcz parafii św. Kazimierza Sławomir Obłąk i prezes Polskiego Towarzystwa „Zgoda” Bob Kozak oraz Janina Freyman z Federacji Polek.

Minutą ciszy uczczono pamięć poległych żołnierzy, po czym prezes SPK Leszek Buczyłko zaprosił zebranych do wspólnego żołnierskiego obiadu.  Częstowano nas przepyszną grochówką i krupnikiem.  Nie zabrakło również smacznych deserów w postaci sernika i szarlotki.  Barek oczywiście pracował na pełnych obrotach.

Jak zwykle, takim uroczystościom towarzyszą wspomnienia i refleksje.  I tym razem gwarno było od wymiany zdań i żywych dyskusji.

Projekcja filmu Jerzego Hoffmana Bitwa Warszawska 1920 zakończyła sympatyczne spotkanie.